top of page

Current 3rd and 4th Grade Challenge

An IPhone costs $15.00 to make and $2.50 to package. If every IPhone is sold for $223.25, and 25 IPhones are sold every hour, how many days would it take for Apple to make more than $1,000,000 in profits?

Remember that you can always ask me for help on the questions at contact@themathhub.com

Leaderboards

1. Neil Deshmukh, Grade 8, PA, United States of America

2. Akshat Gupta, Grade 4, NJ, United States of America

3. Sarah Piper, Grade 4, PA, United States of America

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

bottom of page