top of page
WELCOME TO THE MATH HUB!

Are you here to improve your math skills? Then you came to the right place. The Math Hub is perfect for anyone who wishes to practice ways to be better at math! See How it Works for more details. Challenge yourself every day!

The Levels Logo on Aryaman's Math Hub

Thanks for the memories! The Math Hub is no longer adding new questions but...

You can always check out our past questions!

 

All past questions, along with their leaderboards can be found at the Past Questions page!

LEVELS

In this level, the math questions will be at on-grade level material. This is perfect for all students.

The questions in this level will be geared toward competition math such as the AMCs and MATHCOUNTS.

These math questions will be above grade level questions for students willing to challenge themselves.

LEVELS
TESTIMONIALS

"I use The Math Hub as an enrichment tool for my students who crave an extra challenge. The Algebra and Competition problems are typically word problems that require strategizing and multiple steps. My students enjoy trying to earn a spot on the Leaderboard. 
It is amazing that this interactive website was created by a high school student. Very impressive, Aryaman...and thank you for all you do to advance the study of mathematics for students everywhere!"


-Kristin Yudt
Algebra teacher, Parkland School District 

CONTACT US AT

Founder of the Math Hub -

Aryaman Khandelwal:

contact@themathhub.com

SAMPLE QUESTIONS

       Yvonne's piano teacher asked Yvonne to practice the piano for 5 minutes on Monday, 10 minutes on Tuesday, 15 minutes on Wednesday, 20 minutes on Thursday and 5 minutes more every day she practices. Yvonne doesn't have to practice on Sundays. How many nights will it take Yvonne to have more than 3 hours of practice overall?

-3rd and 4th grade Question 

         A certain lottery has 20 million possible combinations in their weekly drawing. If you wanted to purchase 20 million tickets, how many tickets would you need to purchase each second, on average, to buy them all in one week? Express your answer to the nearest whole number.

-Regional MATHCOUNTS Question

        I bought you a pretzel for $7.45 from New York City. I also bought you a hot dog for $3.25 from the same store. I paid with a $20 bill.  With the money I got back in change, how many more hot dogs can I buy for you?

-1st and 2nd Grade Challenge

We appreciate your feedback! Please help us help you by giving feedback or asking questions about the site.

 

You can also contact us at contact@themathhub.com

Please fill in the name, email address, and message fields, so we can get back to you as soon as possible. Thank you!

 

Your comments were sent successfully!

bottom of page